2018. október 16., kedd

Izland, avagy a foss-ok szigete :)

Mint mindig most is igyekszem részletesen leírni az izlandi utunk során tapasztaltakat. Készült jó pár kép is, így ezeket is fel fogom tölteni. :)

Repjegy: Fapados Wizzair repülőtársaság megy közvetlenül Izlandra, szerencsére most nem volt velük gond. Amire figyelni kell, hogy a max 10 kilós poggyászt érdemes még a biztonsági ellenőrzés előtt feladni. Ha így járunk el akkor egy nagyobb méretű hátitáskát is felvihetünk a gépre ingyenesen, tehát így kvázi két elég nagy méretű táskával utazhatunk plusz költségek nélkül. Az érkezési cél kicsit csalóka, ugyanis a repjegyre Reykjavik van írva, viszont valójában a gép Keflavík Nemzetközi reptéren landol, ami 50 kilométerre van egymástól (kis betűvel egyébként ez is fel van tüntetve, én nem figyeltem erre bevallom őszintén). Az árak igen változóak, nyáron is nézegettük a jegyeket, akkor 120e  Ft/ fő körüli árak voltak. Ehhez képest most ősszel már 30e Ft / főért meg tudtuk venni a return jegyünket.

Kocsibérlés: Mivel állati drága a tömegközlekedés és mivel nagyon nagy távolságokat kell megtenni két látványosság között, így nem kérdés, hogy a turistáknak kocsit kell bérelni. Ezt én rendesen elszúrtam, ugyanis az előbb említett módon benéztem az érkezés helyét és Reykjavikhoz kértem a kocsit nem pedig Keflavíkhoz. Blogírásom során mindig igyekszem pontosan megadni, hogy mit hol érdemes megtenni... na a kocsibérlésben most nem fogok tudni segíteni. :( Annyi biztos, hogy csak credit kártyát fognak el a bérlés során és az is biztos, hogy érdemes teljes körű biztosítást kötni, mivel ha bármi baj történne akkor 100%, hogy az ember bugyija is rámenne, hogy fedezze a költségeket.

1. nap Izlandon: Az egy órás bénázásos kocsibérlésünk után megkezdtük az utunkat a Blue Lagoon-ba. A Blue Lagoon Reykjaviktól 50 km-re, 40 percre található. Ide mindenképp érdemes jegyet előre venni, ugyanis mi úgy jártunk, hogy az épp aktuális teltház miatt nem engedtek be minket. :) Gondoltuk magunkba: inkább maradtunk volna otthon, semmi sem jön össze.. Gyorsan jött egy B terv, ami a Secret Lagoon-hoz vezette az utunkat. Ami az előnye ennek a kis spa helységnek, hogy sokkal kevesebben vannak, sokkal kedvezőbb az ár (45 EUR/ 2 fő részére), és tele van a környék klassz kis látnivalókkal. Ami a hátrány, hogy itt nem kapunk koktélt, arcpakolást és törölközőt csak plusz pénzért (a Blue Lagoon belépőjegye ezeket is tartalmazza, igaz nyilván sokkal drágább a jegyár..). Mielőtt bemegy az ember a meleg (inkább forró) vízbe le kell tusolnia, majd ha kijött akkor is le kell tusolnia, erre egyébként igen komolyan felhívták a figyelmünket. A tó mellett rengeteg hőforrás található, amik időnként fel is törtek, ekkor érezhetően melegebbé vállt a tó hőmérséklete is. Egyébként mindenhol figyelmeztető jelzések vannak, hogy ne menj közel ezekhez a kis forrásokhoz, ne nyúlj bele, hiszen a hőmérsékletük 80-100 fokos. A Secret Lagoon egyébként Reykjaviktól kb. 2 órára, 160 km-re található.


Miután kicsit túltettük magunkat a nehézségeken (kocsibérlés, teltházas Blue Lagoon) és kellőképpen megmelegedtünk a Secret Lagoonba, átvettük a szállásunkat, hiszen ez 2 percre volt a tótól. :)

Nagyon kedvező áron, nagyon kedves személyzettel és viszonylag jó reggelivel itt szálltunk meg az első éjszaka:Guesthouse Fludir - Grund 
Egyébként a szállás biztosított volna 20% kedvezményt a Secret Lagoonba, mi ezt sajnos csak utólag tudtuk meg. Csak kártyás fizetési lehetőséget fognak el (koronában terhelik be a pénzt, de ez majdnem megegyezik az EUR összeggel, így mi végig az EUR számlánkat használtuk, így nem buktunk az átváltási árfolyamon.) Mindegyik szállást egyébként a jó öreg és tökéletesen bevált booking.com-on foglaltam le most is.

Ezek után a Stokkur Gejzírekhez vezetett az utunk, max. fél órára volt a szállástól. A parkolás ingyenes volt, egy kis mező, ami tele van apró és nagyobb gejzírekkel, amik van hogy 10 percenként van hogy csak óránként, de nagyon magasba, viszonylag nagy hanggal kitörnek. 



 A Stokkur Gejzírektől a Gullfoss-hoz vezetett utunk. Ezt a szót, hogy "foss" gyakran fogom még írni, ugyanis izlandiul azt jelenti, hogy vízesés. Tehát itt 95%-ban minden foss-sal kezdődik vagy végződik. Elég mókás. :)
A Gullfoss egy hatalmas vízesés, 10 percre található kocsival az előbb említett Gejzírektől. Inkább a hatalmassága az a szélességében rejlik, de csatolok erről is egy képet, úgy lehet látni a legjobban, hogy miről is beszélek. :)



2. nap Izlandon: Jön a következő foss nevezetű helységünk: Seljalandfoss. 1,5 órára, 120 kilométerre volt a szállásunktól. Ugye már a nevében is benne van, hogy ez is egy vízesés, ami viszont már magasból érkezik, be lehetett mögé menni és mellette található volt másik 3 kisebb vízesés is, így lehetett egy sétát tenni arra is. A parkolásért itt viszont fizetni kellett, szintén csak kártyával van erre lehetőség (automatánál), 700 koronába került. A koronát egyébként jelenleg 2,5-el kell megszorozni, hogy kijöjjön a hazai Ft ár.


A vízesés után elindultunk a következő helységünkhöz, de 5 perc után felvettünk két fiatal stoppos litván lányt, akik épp a Solheimajökull gleccserhez tartottak így mi is elkísértük (vagyis inkább elvittük őket) :) A gleccsernél ha valakinek ideje (és pénztárcája) engedi lehet csoportosan, megfelelő felszerelésekkel megmászni a jeget is.

Kb. 60 km-re található innen a Black Beach nevezetű óceán part, amely fekete homokos partjáról ismert.


Innen már csak a szállásunkat vettük át, ami nem meglepő módon szinten egy "foss" volt. :) Fosshotel Nupar 3 csillagos szálláson szálltunk meg a második éjszakákon. Nagyon klassz kis mobilépületekből összerakott hotel, a semmi közepén. A reggeli nagyon jó volt. Lazac, nutella, sok féle kenyér, müzli.. mindent, amit el lehet képzelni.

Utólag egyébként itt még belefért volna egy látnivaló a napunkba, és inkább keletebbre kellett volna megszállni. Ha valaki tervezi az útját errefelé, azt javaslom, hogy a 3.napunkból még inkább erre a második napra rakja át az első, max az első kettő látnivalót és ott próbáljon meg szállást foglalni. (A szállásfoglalás nem egyszerű, mert tényleg csak a pusztaságról beszélünk, nem mindenhol építettek ki kis bungalós mobilházakat, van hogy a legközelebbi is csak 40-50 km-re található a látványosságoktól.)

3. nap Izlandon: Nem volt betervezve, de az út során rengeteg vízesést és gleccsert láthattunk, így amikor meguntuk a hosszabb kocsikázást, hogy elérkezzünk első látványosságunkhoz a szállástól, rátaláltunk egy csodaszép gleccserre. A gleccser neve: Sveitarfélagið Hornafjörður. A parkoló ingyenes, kb 5 perc sétára tőle már látható is volt a gleccser eleje.



 

Jökulsárlón, a Nupar szállástól 60 km-re található, szintén nagyon híres és az egyik legnagyobb gleccserlagúna. A kék megannyi árnyalatát fel lehet fedezni egy-egy jégtömbben, vagy a gleccser előtt kialakult tóban. Számomra egyébként abszolút best helyként szerepel. Lehet azért is varázsolt el annyira, mert nagyon szépen sütött a nap és így még jobban játszott a fény a jégen.


Innen érdemes átmenni kocsival a szembe lévő oldalra, ahol az óceán partján, szintén a hatalmas jégdarabok között, lehet egyet a parton sétálni. Amire fel kell készülni, hogy itt aztán tényleg állati hideg szél fúj, vagyis nálunk fújt.



Svartifoss volt a következő uticélunk. A Jökulsárlón gleccsertől elindultunk visszafele (nyugat fele), szintén a déli parton. A nevéből pedig itt is tudhatjuk, hogy egy nagy vizezésről van szó. A parkolásért fizetni kell (750 korona), és nem is annyira egyértelműen volt ez kiírva, mert ahogy beléptünk a parkolóba senkit sem találtunk, és automatát sem láttunk. Onnan 100 méterre található volt egy információs pult, ahol el lehetett menni mosdóba pl. És akkor mi itt kérdeztük meg a parkolást, és az ottani automatáknál kellett fizetni érte, szintén kártyával. Érdemes azért ezekre az apróságokra figyelni. Innen az információs pulttól kezdődik meg a túraútvonala fel a hegyre, kb 30 perces sétával és a hegy belsejében pedig a vízesés látványosságát kaphatjuk eredményül. :) Szintén best hely, klassz kis túrázás, már hiányzott a sok kocsizgatás után egy jó tartalmas kis séta.






Innen indultunk vissza a fővárosba Reykjaviba, és ez volt az a hosszú út, amit úgy éreztem, hogy sose fog letelni. Hivatalosan visszafele 400 km-t tettünk meg, ami 4,5 órának felelt meg, és ugye ezt már szürkületben kezdtünk el, tehát még csak az sem volt, hogy nézelődjön az ember, elraktározza a szép tájat. Annyira elfáradtunk, hogy egy másik nagyobb vizezésnél is megálltunk valahol félúton. Ennek a neve Skógafoss volt. 308 lépcső vitt fel a vízesés tetejére, igazán szép volt, bár mivel már tényleg sötét volt, így sokat nem láttunk belőle, de úgy gondolom, hogy itt is érdemes lehet megállni útközben. :)

Az utolsó szállásunk a fővárosban volt, valahogy este 10 után érkeztünk meg, a neve: The Capital-Inn. Megosztott fürdőszoba és mosdó helyett különállót kaptunk, ettől függetlenül egy nagyon retro szállásra kell számítani, nem úgy nézett ki, mint a képeken. De egy éjszakára, ebben az ár érték arányban megfelelt. :)

Az időjárás: Októberben már amúgy javában tél van Izlandon. 5 fokok voltak, és nem volt olyan óra, hogy ne sütött volna ki a nap, ne borult volna be és ne esett volna az eső. Mivel ez tényleg óránként változott ezért bőven volt lehetőség a megázás mellett megszáradni is. Nagyon figyelni kell arra, hogy jó minőségű, meleg és vízhatlan ruhákat, cipőket vigyünk magunkkal. Mi egyébként a Decatlonba vásároltunk be mindent (az 5000 mm-es vízállóságú ruhákat választottuk), és tényleg bírták a kiképzést. Ha valaki nem ősszel / tavasszal megy, akkor is szüksége van a vízhatlan dolgokra, mert ha bemegyünk egy-egy vízesés mögé tényleg úgy jövünk ki onnan, mintha két napot álltunk volna a szakadó esőbe. 
A sötétedés egyébként egyáltalán nem volt gond. Reggel fél 8-kor kezdett hajnalodni és este fél7-kor sötétedni. Az időeltolódás egyébként -2 óra a magyarországi időhöz képest.

Az utak, tankolás, az emberek, az árak: Az utak nagyon jók! Rendes autóúton lehet közlekedni, de sehol egy kátyú vagy bármi zavaró elem. Az utak mellett nagy hegységek, ahol 2 percenként újabb és újabb vízeséseket lehet látni, vagy épp a pusztaságot, de egy résznél pl. egy hatalmas moha földterületet.


A tankolás szintén csak kártyával lehetséges, a benzin 235 korona körül mozgott (600 Ft). A legtöbb helyen (főleg nem a fővárosban) előre meg kell adni az automatának, hogy mekkora összeget terheljen be a kártyáról (pl. 1000 / 2000 / 3000 korona) ekkora értékben engedi a tankolást majd a kút. Ezek után azt is kéri még az automata, hogy melyik kútnál vagy (1/2/3 stb) mert abból fogja engedni a benzint. (Mi először ezt benéztük, és át kellett állnunk a második helyről az elsőre, nagyon vicces volt.:D) Amikor eléri a tankolás a korábban megadott összeget, akkor megáll. Benzinkutak szintén 100 km-re vannak egymástól. Mi nem engedtük, hogy a felénél lejjebb menjen a tank mutatója, olyankor már mindig figyeltük a benzinkutakat és 2000/ 3000 koronáért tankoltunk, ami szintén elég volt a következő pár száz kilométerre.

 Az emberek szerintem nem a legkedvesebbek. Az első szállástól eltekintve nem voltak ám sehol sem túl szívbemarkolóak. Az árak viszont rettentő drágák. Mi vittünk magunkkal konzerveket (ajánlani tudom a Házas Ízek milánói konzervét, elvileg a székely káposzta sem volt rossz, ami viszont a kukába landolt az a rakott tészta volt, szintén ebből a márkából). Kaptunk kölcsön konzerv melegítő készüléket (fel is engedték a repülőre, nem volt belőle gond, pedig még gyufát is raktam be hozzá). Végül egyébként ezt nem használtuk, mert raktam be műanyagdobozt is (nem tudom milyen megfontolásból) és abban kértünk esténként 1 mikrós melegítést a hotelekben. (Ha valaki így szeretne menni ne felejtse el az evőeszközöket sem + én még szalvétát is raktam be...) Ezenkívül vittünk magunkkal pick téliszalámit, riomare halkonzervet, finom sajtos kiflit, kis kenyeret, kekszet, paprikát, ropit is és zabkását (ami most ez az új divat, hogy előre el van készítve, csak forró vizet kell hozzá rakni). Vittünk magunkkal termoszt is és kulacsot, így reggelente a szállást forró teával és friss vízzel hagytuk el. A forróvízzel amúgy bátran lehet kalkulálni (zabkására tök jó, meg forró teát készíteni stb), mert a legtöbb helyen van vízforraló a szobában.
Visszatérve, igen, lehet, hogy viccesen hangzik, hogy úgy látszik mintha több kajánk lett volna a bőröndbe, mint ruha, de az árakat úgy kell elképzelni, mint egy itthoni jobb hely árai * 2,5. Tehát volt ahol egy leves 6/7e Ft-ra jött ki. Én úgy gondolom, hogy bőven el lehet 3-4 napig ilyen kaján lenni. Visszagondolva pedig nem is nagyon lett volna időnk beülni étterembe, a másik pedig, hogy erre azért nincs is minden 50. kilométernél lehetőség, szóval válogatni ott sem annyira lehet (szerintem).
Amit vettünk: 1 hűtőmágnes (6 EUR), 1 tábla tejcsoki a hotelban (800 korona, 2000 Ft:)), 1 chips egy kis olcsó benzinkútnál (490 korona, 1200 Ft).

Ami kimaradt az a sarki fény, azért berakok erről is egy fotót, hátha valakinek újdonság lesz. :)



Én úgy gondolom, hogy 1 hetet azért el lehet tölteni Izlandon (ha valakinek nincs ekkora kerete, hogy elmenjen - vagy épp szabija stb., akkor a 3-4 nap is tökéletes. Viszont én 1 hétnél több időszakra nem mennék, hiányoznának a kis történelmi látnivalók és épületek. :)

Jó utat kívánok mindenkinek aki erre megy legközelebb! :)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése